Przyzwyczajenie psa do samochodu. Podróż z psem. Jak nauczyć psa spokojnej jazdy samochodem.

2010-06-16

Do jeżdżenia samochodem psa przyzwyczajaj STOPNIOWO. Aby oswoić psa z autem i nauczyć go spokojnego zachowania w podróży, przede wszystkim wcześniej pokaż psu samochód, zapoznaj psa z autem. Najpierw otwórz drzwi i pozwól psu wejść, powąchać i wyjść, kiedy tylko zdecyduje. Następnym razem daj psu smakołyki, gdy siedzi spokojnie we wnętrzu samochodu. Potem następny krok - uruchom silnik. W tym przypadku także pozwól psu wejść i wyjść z auta, gdy chce, a jeśli siedzi spokojnie na siedzeniu, daj nagrodę. Gdy pies już spokojnie przebywa w samochodzie przy pracującym silniku, zamknij drzwi i powtórz procedurę nagradzania za spokojne, pozytywne zachowanie. Gdy wszystko jest w porządku, możesz ruszać z miejsca i przejechać mały kawałek, a gdy pies zachowuje się spokojnie, pochwalić i nagrodzić psa tym, co lubi najbardziej.
Jeśli wsadzisz psa siłą do samochodu dopiero wtedy, gdy będziesz potrzebował go przewieźć, zrobisz sobie spory problem, bo pies nie skojarzy miło takiej podróży i nie będzie chciał sam wsiadać do samochodu. Jeżeli przy oswajaniu psa z samochodem widzisz, że pies się boi, bo ma np. powiększone źrenice, rzuca się próbując uciec z wnętrza – od razu przerwij ćwiczenia. Pies musi poznać samochód i musisz umożliwić mu zrobienie tego w jego własnym tempie, bez pośpiechu. Do kolejnego kroku przyzwyczajania do samochodu przejdź dopiero wtedy, gdy poprzedni nie budzi w psie strachu. Możesz poprosić o pomoc behawiorystę Azorresspecjalistę od zachowań zwierząt, który pozytywnymi metodami dobierze odpowiedni dla twojego psa sposób zapoznania z nieznanymi rzeczami, takimi jak samochód.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.