Nauka wracania na wołanie. Jak przywołać psa. Co zrobić, żeby dorosły pies wracał na komendę.

2010-06-03

Najważniejsze przy szkoleniu psa, aby wracał do właściciela na komendę jest skojarzenie mu, że opiekun oznacza pozytywne doznania i przyjemności. W tym celu trzeba znaleźć odpowiednią motywację dla psa, aby opłaciło mu się porzucać miłe działania, jakim się oddaje podczas spaceru luzem i wrócić do właściciela. Jak zatem wyszkolić psa, żeby skutecznie przychodził na komendę?
Zawołaj psa entuzjastycznie i kiedy spojrzy na ciebie, zacznij mu uciekać małymi ale widocznymi krokami. Machaj przy tym rękami, wydawaj dziwne dźwięki, jakich na co dzień nie wydajesz. Zwróć uwagę psa na siebie. Zaciekawi go to i spowoduje, że być może przybiegnie do ciebie, aby sprawdzić co się dzieje. Kiedy już pies zacznie biec w twoim kierunku, wykonaj „ukłon” czyli pozycję zapraszającą do zabawy (poczytaj o sygnałach uspokajających i psiej mowie ciała w artykułach pozytywnej psiej szkoły Azorres) i pobaw się chwilę ze swoim psem. Jeśli ma wrócić do ciebie tylko po to, abyś zapiął go na smycz i zabrał do nudnego domu, gdzie nic się nie dzieje i nie masz dla niego czasu, to po co ma wracać. Jeżeli uda ci się przekonać psa, że jesteś atrakcyjniejszy niż inne psy i samodzielne bieganie i węszenie po parku – możesz liczyć na to, że gdy zawołasz, pies przyjdzie, bo będzie liczył na ciekawe zajęcia wspólnie z tobą. Jeśli masz problem z przywołaniem psa do siebie, zgłoś się na kurs posłuszeństwa w szkole dla psów szkolącej metodami pozytywnymi, np. klikerem i ucz psa pod okiem instruktora szkolenia psów. Pamiętaj, że wracanie na wołanie jest najważniejszą umiejętnością, jakiej musisz nauczyć swojego psa dla jego i twojego bezpieczeństwa.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.