Zabawa psów. Zasady, których przestrzegają psy w swoich zabawach.

2012-05-14

Zabawy psów to zorganizowane czynności służące określonym celom. Obserwując psy można zauważyć, że wspólne igraszki sprawiają im przyjemność, ale poza tym, zabawa służy m.in. budowaniu zaufania między zwierzętami, nauce zachowań przydatnych na polowaniu, wyrobieniu nawyku współpracy między osobnikami czy ustaleniu ról społecznych.

Aby zabawa ciągle była zabawą i nie przekształciła się w walkę, psy przestrzegają konkretnych zasad*.

Precyzyjna komunikacja

Zwierzęta oznajmiają, ze mają zamiar się bawić a nie walczyć czy zalecać. Psy używają w tym celu charakterystycznego ukłonu. Jest to sygnał używany niemal wyłącznie podczas zabawy i zawsze wygląda tak samo. Nawet jeśli ukłonowi towarzyszą działania wyglądające na agresywne, np. pokazywanie zębów, warczenie lub gryzienie, towarzysze tylko przez krótki czas prezentują uległość albo unikanie, co sugeruje, że ufają komunikatowi.

Maniery

Zwierzęta biorą pod uwagę zdolności partnera do zabawy i stosują samoutrudnienia i zamianę ról, aby zachować równość w relacji. Powstrzymują się od mocnego gryzienia, albo przewracają na plecy, czego w walce nigdy by nie zrobiły, bo jest to akt uległości. Wszyscy członkowie stada mogą bawić się razem.

Przyznanie się do błędu

Jeśli zabawa wymknie się spod kontroli i zwierzę zachowa się niewłaściwie – przeprasza. Aby zabawa mogła trwać dalej, przewinienie musi zostać wybaczone. Tak się zwykle dzieje i zwierzęta faktycznie znów zaczynają się bawić.

Szczerość

Zarówno zaproszenie do zabawy, jak i przeprosiny muszą być szczere. Osobniki postępujące nie fair zostają wykluczone. Często nie tylko z zabawy, ale z grupy w ogóle. Badania wśród kojotów pokazały, że osobniki, które musiały opuścić stado były czterokrotnie częściej narażone na śmierć, niż zwierzęta, które pozostawały w stadzie. Respektowanie zasad opłaca się także w kontekście przetrwania, a nie samej zabawy.

W czasie zabaw psy pozwalają sobie na gryzienie, wspinanie się na innego osobnika, uderzenia tułowiem. Od właściwej interpretacji tych zachowań i odpowiedzi na nie, zależy czy zabawa nie przerodzi się w krwawą walkę. Pozwalaj więc swojemu psu jak najczęściej bawić się z innymi, ale tylko takimi psami, które umieją odpowiadać na sygnały zabawy i respektują je. Bez wahania przerywaj zabawę, którą obcy pies zaczyna traktować jak walkę z twoim pupilem. Łatwo się zorientujesz, bo któraś z wyżej wymienionych 4 zasad zostanie złamana.

(*na podstawie “Wild Justice: The Moral Lives of Animals”, Marc Bekoff, Jessica Pierce)

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.