Jak psy polepszają życie człowieka. Zdrowotne korzyści z posiadania psa

2011-09-12

Każdy poprawny kontakt człowieka z psem można nazwać terapeutycznym. Zbawienny wpływ mają zwierzęta nie tylko na ludzi chorych. W 1981 roku udowodniono naukowo, że zabawa ze zwierzakiem powoduje uruchomienie pozytywnych reakcji chemicznych w organizmie człowieka. Wcześniejsze badania, z lat ’70 XX wieku potwierdziły, że budowanie dobrych kontaktów ze zwierzętami wspomaga budowę więzi międzyludzkich. Głaskanie psa obniża ciśnienie krwi i przeciwdziała odczuwaniu stresu. Zaryzykuję więc stwierdzenie, że każdy socjalny, dobrze wychowany pies to terapeuta dla swojego właściciela. Miliony psów na świecie każdego dnia czynią lepszym życie swoich właścicieli. Bo nie trzeba badań naukowych, aby stwierdzić, że obcowanie z psem korzystnie wpływa na wszystkie sfery rozwoju i funkcjonowania człowieka.
Singlom umniejsza samotność, niebieskim ptakom przydaje odpowiedzialności, egoistów uczy empatii i zrozumienia, dzieci lepiej się koncentrują, stają się bardziej spostrzegawcze, nawiązują lepsze kontakty interpersonalne, nabierają śmiałości i pewności siebie. Milczkom poprawia sposób komunikacji z innymi. Nerwusów uczy opanowania emocji i ograniczenia wybuchów agresji. Nieśmiałych otwiera na budowanie samodzielnych opinii… Mało tego, naukowcy z Londynu udowodnili nawet, że psy mieszkające w domu z dziećmi pomagają obniżyć ryzyko dziecięcej otyłości.
Czas spędzony z psem jest jednym z najlepszych doświadczeń człowieka w ogóle.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.