Pies wykonuje komendy, tylko gdy widzi smakołyk. Dlaczego pies nie słucha, kiedy nie widzi nagrody?

2011-07-08

Jeśli pies nie chce współpracować, gdy nie widzi smakołyka, oznacza to, że opiekun psa szkoląc go, traktował smaczek jak łapówkę, a nie nagrodę.
To kuszące, bo gdy pies widzi coś dobrego, na czym mu bardzo zależy, od razu chętniej wydaje się wykonywać zadania. Jednak to wielka złuda! Nie daj się nabrać. Jedyne, czego uczysz psa pokazując mu smakołyk lub piłkę za każdym razem, gdy chcesz, aby wykonał twoje polecenie, to to, by pies słuchał tylko wtedy, gdy coś mu w zamian obiecasz. Jeśli nie masz w ręce żadnej atrakcji, pies traci zainteresowanie tobą.

W trakcie szkolenia psa nagroda, jaką chcesz mu podać za dobre wykonanie zadania nie powinna być widoczna. Pies nigdy nie może być pewien, że ją dostanie.
Nagroda ma być niespodzianką: czasem smakołykiem, czasem zabawką, czasem pieszczotą, a czasem np. zwolnieniem ze smyczy do zabawy z innymi psami, jak to często robię na swoich zajęciach szkoleniowych dla psów w Warszawie, w Szkole dla Psów Azorres.

Zaskakuj psa, a i on cię zaskoczy 100% posłuszeństwem.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.