Czy twój pies też kocha przytulanie? Chamskie zachowania ludzi wobec psów przy powitaniu.

2011-06-17

Zastanawia mnie, z jakiego powodu wykształceni, z pozoru inteligentni ludzie nie są w stanie pojąć, że pies nie jest człowiekiem. Kiedy kolejny raz słyszę od swoich klientów, którzy przyszli na terapię behawioralną z psem lub na kurs szkolenia psa, że „wyciągnęłam rękę, żeby mnie sobie powąchał” albo „mój pies kocha przytulanki!, sam przychodzi się przytulać” lub „widzę, że on lubi, gdy go klepię po głowie”, to mam ochotę wezwać policję na tych właścicieli i pogotowie psychiatryczne dla siebie.
Już tyle razy mówiłam i pisałam o tym, jak należy witać się z obcym psem, że musiałabym skopiować własne artykuły, aby znów o tym informować. Wzięłam więc pierwszą lepszą książkę z półki – trafiłam na "Drugi koniec smyczy” Patricii McConnell i wyszukałam fragmenty na temat JAK WITAĆ SIĘ Z PSEM.

Oto spis najpopularniejszych chamskich zachowań ludzi wobec psów w sytuacji powitania:

Wyciąganie rąk do psa i podchodzenie blisko na wprost
„Idąc ulicą, nagle dostrzegamy kogoś, czyj widok jest nam miły. Jak reagujemy? Większość z nas woła znajomego po imieniu i rusza prosto w jego stronę. Wyciągamy rękę na powitanie, a często obejmujemy znajomego, by go serdecznie uściskać. To takie słodkie i przyjacielskie. Tylko, że nie dla psa. Dla niego ten typowy dla naczelnych savoir vivre jest szczytem chamstwa.
Dla psa podchodzenie na wprost może być groźnym wyzwaniem, zwłaszcza dla zwierzęcia płochliwego, słabo znającego nadchodzącą osobę. […] Kiedy my, prezentujący zachowania typowe dla naczelnych, podchodzimy do psów na wprost, niektóre z nich mogą potraktować to jak wyzwanie.”

Obejmowanie, przytulanie
„Z moich obserwacji wynika, że największą chęć do obejmowania i głaskania pokrytych futrem zwierząt wszelkiego rodzaju przejawiają dorastające dziewczynki i dzieci obojga płci pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia.
Takie zachowanie jest najzupełniej typowe – i ludzie, i małpy uznają je za naturalne. Jednak dla psów jest to jawny, agresywny sposób wyrażania dominacji i oczywiste zagrożenie.
[…] Jedyna sytuacja, kiedy psy „obejmują się”, to akt krycia, podczas którego pies przytrzymuje sukę przednimi łapami. Zdarza się to też u psów obojga płci jako przejaw dominacji oraz w czasie zabawy psów, które dobrze się znają.”

Jak nie być chamem wobec psa?
„Kiedy spotkasz psa, z którym chciałbyś się przywitać, nie podchodź do niego blisko. Stań w odległości kilku kroków, raczej bokiem niż frontem do niego i w żadnym wypadku nie patrz mu prosto w oczy. Poczekaj, aż pies zbliży się do ciebie.

Jeśli tego nie zrobi, to znaczy, że nie ma ochoty na poufałość, więc nie bądź natrętny. Nie są to chyba zbyt wielkie wymagania – czy tobie podobałoby się, gdyby każdy napotkany na ulicy nieznajomy chciał cię dotykać? Dopiero gdy pies podejdzie i nie wygląda na spiętego, możesz mu podsunąć do powąchania swoją dłoń, trzymając nisko, w żadnym razie nie ponad psią głową. Nieznane psy poklepuj tylko po klatce piersiowej lub głaszcz pod brodą.

Nigdy nie zbliżaj ręki od góry. Gdyby to nad tobą stanął jakiś potwór wielkości King Konga i sięgnął wielką łapą w kierunku twojej głowy, pewnie też byś się przestraszył.”


Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.