Problem z psem ukąszonym przez żmiję. Co robić kiedy psa ukąsi żmija zygzakowata.

2011-05-25

W Polsce jest 5 gatunków węży, w tym jeden jadowity i groźny dla ludzi i zwierząt.
Jeśli żmija zygzakowata ukąsi psa, to im on mniejszy, tym ma mniejsze szanse przeżycia po ukąszeniu. Jad ma zadanie unieruchomić ofiarę paraliżując ją i zacząć proces trawienia.

Przede wszystkim warto zapobiegać ukąszeniom. W tym celu naucz psa zostawiania znalezisk na komendę. Pamiętaj, że pies nosem poznaje świat, jeśli więc spotka na swojej drodze poruszający się, dziwny obiekt, to będzie chciał go powąchać zapoznawczo. Wtedy żmija może ukąsić psa w nos. To bardzo niebezpieczne dla życia zwierzęcia. Kiedy jesteś w stanie wyegzekwować od psa cofnięcie głowy od znaleziska na hasło ‘zostaw’, a potem przywołać go do siebie – ratujesz mu życie przy spotkaniu ze żmiją. Poproś psiego szkoleniowca o pomoc, jeżeli sam nie potrafisz nauczyć psa zostawiania rzeczy na komendę.

Jeśli już dojdzie do ukąszenia, jak najszybciej jedź do weterynarza, aby podał psu surowicę! W drodze przyłóż zimny kompres na miejsce ukąszenia. Zrób opaskę uciskową oddzielając serce od miejsca wpuszczenia jadu. Ucisk powinien uniemożliwić rozprzestrzenianie się jadu po całym organizmie. Zadbaj o to, aby mieć ampułkostrzykawkę z adrenaliną i przy reakcji alergicznej podaj taki zastrzyk jak najszybciej. Musisz podtrzymać krążenie krwi.

A nade wszystko, uważaj, uważaj i jeszcze raz uważaj na psa!

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.