Wprowadzenie do domu nowego psa. Zapoznanie ze sobą dwóch psów.

2011-05-05

Psy zapoznajemy ze sobą na neutralnym terenie. Nie wprowadzaj na podwórko czy do mieszkania obcego psa. Naturalne bowiem będzie bronienie terytorium przez psa, który zajmował je pierwszy.
Zabierz swojego psa na długi spacer, podczas którego „przypadkiem” spotkacie kolegę/ koleżankę. Pozwól psom spokojnie powąchać się, ale nie zachęcaj szczególnie do kontaktu. Lepiej, żeby oba psy były na smyczach, jednak zadbaj o to, by smycze przez cały czas były luźne, nie napięte. Bardzo ważne jest, aby zwierzaki miały dobre skojarzenia ze swojego spotkania. Potem idźcie na długi spacer w fajne, ciekawe miejsca.
Jeśli oba psy będą zachowywać się wobec siebie przyjaźnie, możecie wejść do domu. Kolejność nie jest przypadkowa! Najpierw do domu wchodzi nowy pies, aby ten pierwszy nie potraktował go jak intruza. Wcześniej lepiej sprzątnąć zabawki psa- stałego mieszkańca, żeby nie stały się zarzewiem konfliktu. Oba psy muszą też mieć własne miski na wodę i jedzenie oraz oczywiście własne posłania.
Jeśli wprowadzasz do domu psa dużo młodszego niż ten, którego już masz, powinno być łatwiej. Młode psy mają wśród dorosłych specjalne prawa i z reguły ich zapoznanie ze sobą przebiega bezkonfliktowo.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.