Kastracja a zachowanie psów. Korzyści z kastracji psa, zalety sterylizacji suki.

2010-05-31

Kastracja wpływa na zachowanie psów. Poprawia repertuar zachowań psa w zakresie zachowań hormonalnych, płciowych, np. przy agresji czy znaczeniu, obsikiwaniu terenu.
Dla właścicieli suczek zdecydowaną korzyścią ze sterylizacji, po której cieczka nie występuje jest czystość w domu – brak krwawienia – i zanik zachowań wywoływanych rują.
W wyniku kastracji samce przestają lub bardzo ograniczają oznaczanie moczem i kałem swojego terytorium. U wykastrowanych psów zanika kopulowanie nóg czy przedmiotów, np. pluszowych większych zabawek. Psy trzymają się swojego terenu, nie uciekają aby szukać samic w rui, nie wałęsają się, nie włóczą po okolicy, a także znacznie mniej szczekają. Bardzo często poprawia się także zachowanie wobec innych samców u psów kastratów i innych samic w przypadku suk wysterylizowanych.
Kastracja/ sterylizacja nie jest zastępstwem szkolenia i wychowywania psa. Na opiekunie wciąż spoczywa miły obowiązek zapewnienia psu odpowiedniej ilości ruchu i stymulacji zmysłowej, np. na zajęciach z uczenia psich sztuczek czy na kursie posłuszeństwa w pozytywnej szkole dla psów (w Warszawie i na Mazowszu jest to Szkoła dla Psów Azorres). Kastracja bez wsparcia terapii behawioralnej na pewno nie rozwiąże problemów z agresywnym zachowaniem samca.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.