Kundle i labradory najbardziej agresywne wśród psów w USA! Dlaczego psy gryzą dzieci.
2011-05-05
Vikram Durairaj ze School of Medicine na Uniwersytecie Colorado przeanalizował historie 537 dzieci, które w latach 2003-2008 trafiły z pogryzieniami twarzy do szpitala dziecięcego, prowadzonego przez uczelnię.
Większość badanych dzieci zaatakował pies należący do kogoś z rodziny, przyjaciela lub sąsiada. Pies, którego dziecko znało!
W ponad połowie przypadków zwierzę zostało sprowokowane zbyt natarczywymi pieszczotami dziecka, przestraszone lub nadepnięte. Durairaj przestrzega, że jeśli pies choć raz ugryzie, jest duże ryzyko, że atak się powtórzy, z jeszcze większą agresją.
Ofiarami pogryzienia przez psy najczęściej zostają dzieci pozostawione bez nadzoru rodziców. 68% pogryzień przydarzyło się pięciolatkom albo dzieciom młodszym. Najczęściej poszkodowane były trzylatki. Małe dzieci zwykle doznają większych obrażeń, ponieważ ich twarze znajdują się na wysokości psich pysków.
23% badanych pogryzień spowodowały kundle.
Drugie po nich były labradory - 13,7%.
Ofiary rottweilerów stanowiły 4,9% badanych przypadków, owczarków niemieckich – 4,4%, zaś golden retrieverów – 3% (badanie prowadzono rejonie Denver, gdzie nie wolno posiadać pit bulli).
Durairaj podkreśla, że „skłonność danego zwierzęcia do gryzienia wiąże się z jego obciążeniem dziedzicznym, własnymi doświadczeniami z okresu szczenięctwa, późniejszym procesem socjalizacji i wychowania oraz zdrowiem. Ważne jest też to, czy wobec psa stosowano przemoc”.
(Źródło: PAP-Nauka w Polsce)
Przemoc wobec psa to nie tylko bicie. Przemocą jest także szarpanie za obrożę, używanie kolczatek i obroży dławiących, przygniatanie do ziemi, aby wymusić uległość, jak również izolacja od świata.
Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko bezpiecznego zachowania przy psach, spotkaj się z behawiorystą w swoim domu.
Zobacz też przykładową Psią Lekcję, jaką trenerzy psów Azorres zorganizowali w warszawskiej szkole podstawowej.
Jeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.