Zalety szkolenia psa klikerem. Klikerowe szkolenie psów Warszawa

2011-04-08

Szczerze zastanawiałam się nad tym, jakie wady klikera mogę podać jako obiektywny szkoleniowiec i trener psów. Nie znalazłam żadnej! Szkolenie klikerowe ma zalety, jakich brakuje innym metodom pracy z psem.

Kliker zapowiada nagrodę. Używajc klikera informujesz psa, że to, co robi w trakcie kliknięcia będzie nagrodzone. A pies, jako zwierzę interesowne, powtarza zachowania, które przynoszą mu korzyść. Klik zapowiada psu miłe konsekwencje jego działania. A szkolenie psa to przecież nic innego, jak manipulowanie konsekwencjami zachowania zwierzęcia!

Jednak szkoląc psa trudno zastosować konsekwencje natychmiast. Wyobraź sobie, że uczysz psa przychodzenia na zawołanie. Istotą tego zadania jest nagrodzenie psa za to, że idzie w twoim kierunku. Jak chcesz to zrobić będąc daleko od zwierzęcia? Jeśli rzucisz smakołyk, to pies podejdzie do niego, zje i odejdzie. Dla niego zadanie będzie skończone. Kiedy masz kliker i pies robi krok w twoją stronę, klikasz a pies biegnie do ciebie po nagrodę!

"Zasady szkolenia klikerowego mogą ci się wydać dziwne lub odwrotne do szkolenia, które znasz, szczególnie jeśli wcześniej szkoliłeś psy w tradycyjny sposób i jesteś przyzwyczajony do metod opartych na fizycznej manipulacji psem, jak naciskanie na zad psa w celu nauczenia siadania. Ale szkolenie klikerowe warte jest, by poświęcić czas na jego poznanie. Metoda nie tylko jest fascynująca, twórcza i skuteczna, ale także oferuje całkiem nowy sposób komunikowania się z psem. Nauka klikerowa stanowi niezmiernie wartościowe narzędzie do budowania pewności siebie psa." Nicole Wilde "Mój pies się nie boi"

Dlaczego używać klikera a nie słowa do zaznaczenia zachowania psa?
Kliker jest o wiele bardziej precyzyjny niż nawet krótkie słowo. Klik trwa krócej niż wypowiedzenie "tak!". Poza tym, słów używasz codziennie i pies jest z nimi osłuchany, a przez to nie mają dla niego takiego znaczenia, jak niepowtarzalny klik. Karen Pryor i Barbara Schoenings przeprowadziły badania, z których wynika, że znaczenie klikera jest szybciej przyswajane przez mózg psa niż znaczenie słów. Słowo musi zostać zinterpretowane a dodatkowo towarzyszą mu emocje mówiącego, specyfika jego wymowy i inne informacje, które pies musi wraz ze słowem rozpoznać.

Czy pies może się uzależnić od klikera?
Nie ma psów uzależnionych od klikera - to przecież pudełeczko z blaszką wewnątrz, a nie używka! Kliker, jak i smakołyki oraz inne nagrody, wycofujemy po nauczeniu psa zachowania. Nie ma żadnego powodu, aby - jeśli nie chcesz - klikać wyszkolone już umiejętności do końca życia psa.

Pamiętaj, kliker jest narzędziem szkoleniowym, służy do nauki zachowania, a nie jest pilotem na psa. 

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.