Czy czyścić psu zęby? Jak szczotkować zęby psa?

2011-02-23

Sama nigdy nie czyściłam zębów swoim psom. Dostawały takie jedzenie i naturalne gryzaki, że nie miały kamienia. Wiem jednak, że są psy - zwłaszcza starsze, u których dodatkowe mechaniczne czyszczenie zębów jest koniecznością.

Pies gryząc odpowiednie twarde pożywienie oczyszcza sobie zęby sam, dlatego tak ważne jest prawidłowe żywienie. Jako dodatek-gryzak doskonała jest surowa marchew, oczywiście cała. Sprawdzają się też gryzaki enzymatyczne, rozpuszczające płytkę bakteryjną. Jeśli będziesz karmić psa tylko miękkimi karmami lub domowym jedzeniem, będzie miał większe problemy z kamieniem nazębnym.

Przyzwyczajanie do czyszczenia zębów zacznij już u kilkutygodniowego szczeniaka. Początkowo przyzwyczajaj psiaka do dotykania dłonią pyska, warg, dziąseł, wreszcie zębów. Delikatnie masuj dziąsła palcem, odsłaniaj zęby. Zabiegi pielęgnacyjne nie mogą być dla czworonoga traumatycznym przeżyciem, muszą się miło kojarzyć.
Kolejnym krokiem jest oswojenia psa ze szczoteczką i pastą. Za każde dotknięcie szczoteczką zębów nagradzaj psa ulubionym smakołykiem. Potem dołóż pastę. Pies musi oswoić się z jej zapachem i smakiem. Stosuj metodę małych kroków, nie spiesz się i daj psu czas na przywyknięcie do menwrów wokół zębów.

Kiedy już znosi je cierpliwie, zacznij "prawdziwe" czyszenie. Używaj miękkiej szczoteczki, ostatnio dużą popularnością cieszą się szczotki nakładane na palec, których dodatkową funkcją jest masowanie dziąseł.

Do mycia zębów psa stosuj preparaty przeznaczone specjalnie dla zwierząt - mają odpowiedni skład i przyjemny dla psów smak. Nalot na zębach powstający podczas jedzenia po 24 - 48 godzinach przekształca się w osad, dlatego czyść zęby psa min. 2-3 razy w tygodniu.

Dobrze jest raz na pół roku (w przypadku starszych psów) skontrolować zęby do weterynarza. Jeśli zajdzie taka potrzeba lekarz usunie płytkę nazębną (zabieg wykonywany jest przy użyciu ultradźwięków w pełnej narkozie psa).

Niepokojące są:
•  zaczerwienione, opuchnięte lub krwawiące dziąsła,
•  przykry zapach z pyska,
•  zwiększone wydzielanie śliny,
•  silne pożółknięcie zębów,
•  ubytki w uzębieniu.

Jeśli obserwujesz takie objawy u swojego psa, idź do lekarza weterynarii, najlepiej psiego dentysty.

przygotowała: Joanna Kleczkowska, instruktor szkolenia psów, szkolenie psów Warszawa

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.