Dobry weterynarz dla psa. Jak wybrać właściwego lekarza weterynarii

2011-02-15

 

Czy zastanawiasz się nad wyborem weterynarza, do jakiego chodzisz z psem czy po prostu idziesz do lecznicy i trafiasz do akurat dyżurującego? Warto, abyś mądrze wybrał doktora, który będzie leczył twojego psa. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji o tym, kto będzie zajmował się chorym psem?

Sama przy wyborze lekarza weterynarii kieruję się pięcioma głównymi zasadami:

1.    Wybierz lekarza weterynarii, który budzi twoje zaufanie.
Dobry doktor powinien wyjaśnić ci dokładnie co dolega psu i z czego to wynika. Powie ci też ZANIM poda psu jakikolwiek lek, co chce zaaplikować i w jakim celu. Wyjaśni, jak powinieneś opiekować się psem w domu i z jakimi problemami możesz się zetknąć w trakcie leczenia. Nie pozwoli, żebyś czuł się zaskoczony i zagubiony. 

2.    Wybierz lekarza weterynarii, któremu ufa twój pies.
Lekarz, któremu ja ufam musi budzić także zaufanie mojego psa. Jeśli tak nie jest, rezygnuję. Uważnie obserwuj, jak zachowuje się pies wobec doktora – czy jest zaciekawiony i chce go powąchać, czy pozwala mu się pogłaskać, wreszcie czy kiedy ty rozmawiasz z lekarzem, pies kładzie się lub siada obok i jest spokojny czy też wyrywa się do drzwi. Psy wyczuwają nastawienie człowieka do siebie, zaufaj więc swojemu psu w jego reakcjach na lekarza weterynarii.

3.    Wybierz lekarza weterynarii, który lubi swoją pracę.
W chwili wejścia do gabinetu wiesz już, czy weterynarz naprawdę lubi zwierzaki i jest lekarzem z powołania czy z przypadku. Widać to po stosunku doktora do psa. Istotne jest, aby pozwolił psu przywitać się z nim, podejść, powąchać. Zwracaj uwagę, czy lekarz jest delikatny wobec zwierzęcia czy stara się minimalizować ból i dyskomfort psa, czy respektuje tempo, w jakim pies pozwala na kolejne czynności. Zrezygnuj od razu z weterynarza, który traktuje psa brutalnie tłumacząc, że „to musi boleć”.

4.    Wybierz lekarza weterynarii, który rozwija się i szkoli.
W weterynarii, jak w każdej innej dziedzinie, wiedza idzie naprzód. Jeśli więc lekarz twojego psa skończył studia 20 lat temu i od tamtej pory nie dowiedział się niczego nowego o sposobach leczenia, to raczej poszukaj innego. Ważne jest doświadczenie doktora, ale także jego troska o to, aby znać nowe rozwiązania, wcześniej niedostępne. To istotne szczególnie w trudnych przypadkach poważnych chorób.

5.    Wybierz lekarza weterynarii, którego zwyczajnie lubisz.
W końcu zajmuje się twoim psem, więc powinniście mieć nić porozumienia.

Nie bój się potwierdzać diagnozy u dwóch różnych lekarzy z dwóch różnych lecznic. Bez stresu rezygnuj także z weterynarzy, którzy z jakiegokolwiek powodu ci nie odpowiadają, nawet jeśli nie umiesz określić tego powodu. Szukaj tak długo, aż trafisz na kogoś, do kogo ty i twój pies będziecie mieć zaufanie.

Zdecydowanie polecam wybranie jednego weterynarza, który będzie lekarzem prowadzącym twojego psa. Ciągłość w leczeniu jest istotna, szczególnie jeśli masz chorowitego psa.
Także behawiorysta potrzebuje współpracy z lekarzem weterynarii, bo nie ma sensu praca nad modyfikacją zachowań psa, kiedy jest on chory. Każdy psi psycholog, do którego zgłosisz się ze swoim psem, wyśle was najpierw do lecznicy weterynaryjnej, aby lekarz wykluczył biologiczne przyczny złego zachowania psa. Dopiero potem będzie mógł podjąć terapię behawioralną. Współpraca zoopsychologa i lekarza weterynarii jest niezbędna. Łatwiej o nią, kiedy pies jest leczony przez jednego weterynarza.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.