Poparzenia psów fajerwerkami. Objawy szoku u psa. Co zrobić, kiedy pies jest poparzony petardami.

2010-12-29

W trakcie sylwestrowych fajerwerków zdarzają się poparzenia psów, które nie były wyprowadzone na spacer na smyczy i pobiegły za wypuszczoną petardą.
Eksplozja w pobliżu psa, poza szokiem - zwłaszcza u mniejszych ras - często kończy się zawałem serca. Co zrobić, kiedy pies poparzy się fajerwerkami?

Jeśli oparzenie jest mniejsze niż 25% powierzchni ciała psa, natychmiast spłucz je zimną wodą. Obniża temperaturę skóry i daje trochę ulgi w bólu oraz oczyszcza ranę. Dobrze jest ochładzać oparzenie przez 5-10 minut.
Jeśli oparzenie jest większe niż 25% powierzchni ciała psa NIE POLEWAJ RANY ZIMNĄ WODĄ, bo wywołasz szok i bardzo pogorszysz stan psa.

Natychmiast zdejmij obrożę, jeśli do oparzenia doszło w obrębie głowy lub szyi – kiedy psiak zacznie puchnąć, co często się zdarza przy poparzeniach, a ty nie zdejmiesz obroży, pies udusi się.

OBJAWY SZOKU U PSA:

    * przyspieszony oddech
    * osłabienie
    * blade dziąsła
    * utrata przytomności

Kiedy twój pies poparzył się i widzisz u niego takie objawy, jedź natychmiast do weterynarza.

Jeżeli oparzenie jest małe i spłukałeś je chłodną wodą, do osuszania rany nie używaj wacików, bo ich włókna przykleją się do tkanki. Osuszaj ranę kawałkiem miękkiego materiału, który dobrze wchłania wodę.

Możesz smarować ranę kilka razy dziennie maścią z wyciągiem z aloesu i wit. E – oba preparaty przyspieszają gojenie. Stosuj tę maść lub maść z antybiotykiem aż do czasu wytworzenia się strupa. Wtedy pozostaw ranę samą sobie.
Jeśli możesz dopilnować psa, aby nie wylizywał ran, nie bandażuj. Oparzenia goją się znacznie lepiej bez bandażowania, bo nie zrywasz tkanki za każdym razem, gdy zmieniasz opatrunek.

Jeśli jednak nie masz możliwości, aby być z psem ciągle, załóż opatrunek z jałowej gazy. Często zdarza się, że wysięk z ran lub pękające bąble powodują przyklejanie gazy – wtedy nie odrywaj jej od ciała psa, a podlej jałowym roztworem soli fizjologicznej (w ludzkiej aptece do kupienia bez problemu) albo nawet płynem do soczewek kontaktowych i poczekaj aż przyschnięte do gazy miejsca rozmiękną.

Przed nałożeniem kolejnego opatrunku posmaruj ranę maścią antybiotykową i poczekaj chwilę, aż na ranie wytworzy się film. Dopiero wtedy załóż opatrunek. Na początku zmieniaj opatrunki nawet kilka razy dziennie – zauważysz dzięki temu ewentualne zakażenia i oczyścisz ranę z martwych tkanek.

Najlepiej jednak nie doprowadzaj do takich sytuacji, dbaj o psa, przyzwyczajaj go do swojego świata - socjalizuj w szczenięctwie lub resocjalizuj i wychowuj w dorosłym wieku, a jeśli nie wiesz, jak postąpić w jakiejkolwiek sytuacji, korzystaj z porad behawiorysty i instruktora pozytywnego szkolenia psów.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.