Lista ras psów uznanych za agresywne. Pozwolenie na psa rasy uznanej za agresywną

2010-11-19

Wykaz ras psów uznawanych za agresywne:


1) Amerykański pit bull terrier,
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
3) Buldog amerykański,
4) Dog argentyński,
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
6) Tosa inu,
7) Rottweiler,
8) Akbash dog,
9) Anatolian karabash,
10) Moskiewski stróżujący,
11) Owczarek kaukaski.


(Wg. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne)

W myśl prawa, psem rasowym można nazwać psa rodowodowego, zgłoszonego do stowarzyszenia Związek Kynologiczny. W Polsce nie zarejestrowano żadnego przypadku pogryzienia przez psa rasy uważanej za agresywną, który byłby rasowy w rozumieniu prawa.

48% przypadków pogryzień jest spowodowanych przez mieszańce.

Lista nie umożliwia kontroli warunków, w jakich przychodzą na świat i są wychowywane psy na niej umieszczone. Właściciele większości z mieszańców ras uznanych za agresywne nie zdobywają wiedzy o swoich psach – nie ma żadnych wiarygodnych danych o udziale w szkoleniu z zakresu posłuszeństwa.


Ktoś, kto chciałby kupić psa rasy umieszczonej w wykazie, nie musi przedstawić zaświadczenia o niekaralności, nie jest poddawany żadnym testom psychicznym. Nie zostaje też zobowiązany do poddania psa podstawowemu szkoleniu, ani tym bardziej nie są określone metody szkolenia takiego psa.


Z powstania tej listy nic nie wynika, poza nieporozumieniami – tosa inu nie rodzi się potworem. Może się takim stać, ma predyspozycje, owszem – podobnie jak większość psów. O tym, czy te możliwości zachowań agresywnych ujawnią się w działaniach psa decyduje człowiek. To ludzie są odpowiedzialni za agresywne zachowania psów.

 

współpraca: Joanna Kleczkowska, instruktor szkolenia psów Azorres, zootechnik

 

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.