Szkolenie psa rodzinnego. Wychowanie i posłuszeństwo psa. Co musi umieć grzeczny pies

2010-11-02

Szkolenie psa rodzinnego, który z założenia ma mieszkać wraz z ludźmi w mieszkaniu czy domu oraz być psem towarzyszącym rodzinie w codziennym życiu opiera się o inne zasady niż tresura psów służbowych (np. psów obronnych, psów stróżujących, psów tropiących) czy biorących udział w zawodach sportowych obedience.


Pies rodzinny powinien umieć chodzić na smyczy bez szarpania i wyrywania się utrzymując luźną, nie napiętą smycz przez cały czas spaceru. To ważna umiejętność psa, która pozwala na komfortowe spacery z psem każdemu członkowi rodziny  - także dzieciom. Szczególnie ważne jest to w przypadku większych i silnych psów, które wyrywając się na smyczy mogą łatwo przewrócić opiekuna i zrobić mu krzywdę.


Szkolenie i wychowanie psa domowego powinno koncentrować się na każdorazowym, niezawodnym wracaniu na wołanie. Kiedy przywołujesz psa, on bezwzględnie powinien do ciebie przyjść, niezależnie do tego, co akurat robi. Na to należy położyć nacisk od chwili, gdy tylko pies przekroczy pierwszy raz prób twojego domu. Wybierając szkołę dla psa, szukaj takiej, która prowadzi zajęcia w parku, gdzie spotkacie wraz z psem różne rozproszenia, w tym inne psy, aby instruktor szkolenia psów pokazał ci, jak skutecznie przywołać psa w takim miejscu. Na nic przydadzą ci się zajęcia prowadzone w sali czy odseparowanym terenie – jak nauczysz się tam odwoływać psa np. od zabawy z innymi, obcymi psami? Nie daj się nabić w butelkę pseudotreserom.


Istotnym elementem szkolenia psa rodzinnego jest nauczenie go komendy „zostaw”. Przydaje się zwłaszcza tym psom, które lubią zjadać z ziemi różne znalezione resztki lub odchody. Czasem wydanie psu komendy "zostaw" może uratować mu życie. Znane są przypadki podtruwania psów w parkach, uważaj więc, aby twój pies nie zjadał śmieci z ziemi, bo w nich może znajdować się trucizna. Naucz swojego psa także zostawiania na komendę zabawek i innych przedmiotów.


W mieszkaniu pies nie może chodzić za człowiekiem krok w krok. Powinien mieć swoje miejsce i tam spędzać czas, kiedy jesteś w domu, ale niedostępny dla psa. Warto też wyszkolić psa, aby odchodził na swoje miejsce na komendę i pozostawał tam, dopóki go nie zwolnisz. Odsyłaj psa na miejsce wtedy, gdy przychodzą goście i chcesz, aby pies spokojnie umiał się z nimi przywitać nie skacząc na ludzi w drzwiach.


I na koniec najważniejsza umiejętność psa rodzinnego – spokojne zostawanie w domu pod nieobecność właścicieli. Zadbaj o nauczenie swojego psa, że kiedy wychodzi z domu cała rodzina nic złego psa nie spotka, a ludzie na pewno wrócą. Problemy z zostawaniem psa w domu są jednymi z najczęstszych, z jakimi zgłaszają się do behawiorystów czy zoopsychologów zrozpaczeni właściciele. Jeśli nie zaczniesz oswajać psa od szczeniaczka z samotnym zostawaniem w domu, kiedy wyjdziesz, pies zacznie skamleć, wyć, szczekać, rzucać się na drzwi, drapać okna i drzwi aby za wszelką cenę wydostać się i pobiec za tobą. Poza demolowaniem domu, gryzieniem mebli i kabli, pies może też zacząć sikać w domu. Wychowanie i skuteczne szkolenie psa od małego zapobiegnie problemom z lękiem separacyjnym.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.