Szczeniak gryzie ręce. Pies podgryza dłonie. Jak oduczyć psa rzucania się z zębami na ręce

2010-10-26

Dla szczeniaczka gryzienie jest naturalnym sposobem rozładowania energii i zapoznawania się ze światem. Jest to też forma zabawy – psy bawiąc się ze sobą podgryzają się. Jednak w psim świecie obowiązują czytelne zasady – jeśli pies gryzie za mocno, zostaje pouczony głośnym piśnięciem, że zadał ból innemu psu i odseparowany od zabawy. Skorzystaj z tych zasad i wprowadź je w swoje życie z psem. Może Ci w tym pomóc dobre Psie Przedszkole, gdzie instruktorzy znają się nie tylko na wyszkoleniu komend, ale przede wszystkim na wychowywaniu szczeniąt.

Kiedy pies gryzie dłonie przede wszystkim przestań bawić się z psem rękami. Przestań machać mu przed nosem palcami, oducz gonienia dłoni. Za to zabezpiecz mu wystarczającą ilość zabawek do gryzienia – o różnej elastyczności.

Jeśli mimo to bardziej interesują go ręce i wybiera je do podgryzania, w chwili ugryzienia zapiszcz wysokim tonem i oddal się od psa. Możesz też w zamian zainteresować go zabawką.

Ignoruj wszelkie próby zaczepiania poprzez gryzienie czy wieszanie się na ubraniu. Psy powtarzają zachowania, które przynoszą skutek, jeśli więc nie zaczniesz się psem zajmować, kiedy będzie podgryzał, zrezygnuje z tego.

Zadbaj też o to, aby młody psiak miał wystarczającą ilość ruchu i stymulacji umysłowej. Jeśli psa rozpiera energia, której nie zużył podczas długiego, ciekawego spaceru, to będzie musiał jakoś sobie z tą energią poradzić, a najprostszym, najnaturalniejszym sposobem jest właśnie gryzienie.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.