Spokojne witanie spotkanych osób. Pies skacze na podchodzących ludzi. Pies obskakuje gości w domu.

2010-08-18

Czy twój pies jest w stanie spokojnie siedzieć obok twojej nogi, kiedy na spacerze podchodzą do was inni ludzie? Czy też jego ulubionym zajęciem jest obskakiwanie spotkanych osób i opieranie się o nie łapami? Pies nie powinien skakać na spotkanych ludzi – łatwo go tego nauczyć, kiedy dajesz mu smakołyki za spokojne siedzenie w czasie, kiedy podchodzi do was obca osoba. Dopóki pies siedzi, chwalisz go i nagradzasz smakołykami. Jeśli wstanie, ćwiczenie zaczynacie od początku. Osoba się cofa, a ty jeszcze raz dajesz psu hasło/ komendę ‘siad’. Wtedy znów pomocnik podejmuje próbę podejścia do was. Kiedy uda się podejść, a pies nadal siedzi, osoba wita się z tobą a ty nagradzasz psa smakołykiem. Ważne jest, aby pies siedział spokojnie także wtedy, gdy osoba oddala się od was.
Zapewne ćwiczenie trzeba będzie powtórzyć wiele razy, zanim uda się w całości. Konsekwencja jest podstawą w szkoleniu psa, w tym także w uczeniu go spokojnego siedzenia w trakcie podchodzenia i witania się z obcymi osobami.

Warto ćwiczyć w różnych miejscach i z różnymi ludźmi.

Także w domu – w tym przypadku trzymasz psa na smyczy, a gość wchodzi do domu tylko wtedy, gdy pies siedzi koło ciebie. Jeśli wstaje, gość cofa się za drzwi. Wchodzi ostatecznie dopiero wtedy, gdy pies spokojnie się zachowuje. No i oczywiście nagradza wtedy psa czymś pysznym lub chwilą zabawy. Jeśli masz problem z nauczeniem psa spokojnego witania gości lub grzecznego zachowywania się podczas spotkania z obcymi osobami na spacerze, poproś o pomoc pozytywnego szkoleniowca ze szkoły tresury psów.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.