Odwodniony pies. Pies słania się, zapada w śpiączkę. Jak poznać, że pies jest odwodniony

2010-07-22

Biegunka czy wymioty w upalnych wysokich temperaturach to śmiertelne połączenie dla psa. 60% ciała psa to woda, wystarczy, że stopień nawodnienia spadnie o 5% poniżej normy, a już stanowi to zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia.
Odwodnienie najczęściej następuje z powodu upału lub ostrego rozwolnienia i wymiotów.


Jak poznać, że pies jest odwodniony? Niepokojący powinien być dziwny wygląd oczu psa, ogólne osłabienie, słanianie się na łapach czy wręcz śpiączka. Jeśli masz wątpliwości czy pies jest odwodniony, naciągnij skórę na szczycie jego głowy. Jeśli po puszczeniu skóra szybko wróci do wyjściowego położenia, wszystko jest w porządku. Jeśli nie od razu skóra wraca do zwykłego położenia, to znak, że poziom nawodnienia jest za niski.
W przypadku odwodnienia lepiej niż samą wodę, podać psu roztwór nawadniający jaki podaje się dzieciom (do kupienia w aptece). Uzupełni on braki elektrolitów ważne dla funkcjonowania organizmu. Podawaj go strzykawką (bez igły!) lub zakraplaczem, a nie wlewaj do miski z wodą. Środek podawaj co godzinę, a jeśli po 3 dawkach stan psa się nie poprawia, konieczna jest szybka interwencja lekarska i podanie kroplówki.

Aby nie dopuścić do odwodnienia psa, pilnuj aby cały czas miał dostęp do świeżej chłodnej wody. Jeśli masz psa, który z zabawie często zapomina się napić, naucz go pić wodę na komendę. Oprócz ratowania jego zdrowia, może to być też niezła sztuczka.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mail



Jeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.