Pies ma udar cieplny, co robić. Pierwsza pomoc dla przegrzanego psa. Pies w upale.

2010-07-16

Do udaru cieplnego dochodzi, kiedy mechanizmy regulacyjne nie są w stanie utrzymać temperatury w normalnych granicach. Normalna temperatura psa to 38-39 stopni C.
Pies nie ma gruczołów potowych – aby obniżyć temperaturę ciała stroszy sierść i zieje, aby wymienić gorące powietrze z wnętrza ciała z chłodniejszym na zewnątrz.
Problem mają psy o spłaszczonych, krótkich pyskach, takie jak buldogi, pekińczyki czy shitzu ponieważ mają krótsze tchawice i przewody nosowe i nie mogą ziać tak wydajnie jak pozostałe psy. Te zwierzaki często dostają udaru cieplnego już po dużym wysiłku, nawet w miarę chłodny dzień, kiedy inne psy nie odczuwają dyskomfortu termicznego.


Jeśli pies ma temperaturę powyżej 41 stopni (silny udar cieplny) jedź z nim natychmiast do weterynarza. Podczas drogi wietrz samochód, włącz klimatyzację i rób wszystko, żeby obniżać temperaturę ciała zwierzaka – zawiń lód w ściereczkę i przykładaj do głowy, szyi, pachwin i pach psa. Jeśli nie masz lodu, weź mrożonkę, tylko zawiń ją w ścierkę, zanim przyłożysz do skóry psa. Zwilżaj język, dziąsła i nos psa chodną wodą. Nie podawaj samodzielnie żadnych leków!
Często psu z udarem cieplnym grozi szok. Wiąże się to m.in. z niskim poziomem cukru we krwi. Można podać psu łyżkę miodu, albo przynajmniej wetrzeć trochę miodu w dziąsła, co podniesie poziom cukru we krwi.
Zdarza się, że pies przestaje oddychać, wtedy od razu zrób sztuczne oddychanie. Zamknij mu pysk, przytknij usta do jego nosa i 2 razy szybko wpuść powietrze obserwując czy płuca wypełniają się. Kontynuuj wpuszczając 15-20 wdechów na minutę, aż pies sam zacznie oddychać lub nie dojedziesz do weterynarza.


Jeśli pies ma temperaturę ciała między 39 a 41 stopni C można mówić o umiarkowanym udarze cieplnym. Zwykle zwierzę jest przytomne, ułóż je więc z chłodnym miejscu i sprawdzaj temperaturę co 10 minut, żeby wiedzieć czy wzrasta czy spada. Nie wkładaj psa do wanny z zimną wodą, a jedynie obłóż go zimnymi, mokrymi ściereczkami, szczególnie dbając o głowę i pachwiny – tam możesz przyłożyć owinięte w ściereczki mrożonki lub lód. Możesz dać psu kostki lodu do lizania, jeśli jest do tego przyzwyczajony.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.