Psy w upale. Jak pomóc psu przetrwać gorące lato?

2010-07-15

Psy (zresztą koty także!) nie mają wydajnego systemu chłodzenia ciała, dlatego przegrzewają się bardzo łatwo. Normalna temperatura psa to 38-39*C.
Pies nie ma gruczołów potowych – aby obniżyć temperaturę ciała stroszy sierść (koty zaś liżą się) i zieje, aby wymienić gorące powietrze z wnętrza ciała z chłodniejszym na zewnątrz.

Problem mają psy o spłaszczonych, krótkich pyskach, takie jak buldogi, pekińczyki czy shitzu ponieważ mają krótsze tchawice i przewody nosowe i nie mogą ziać tak wydajnie jak pozostałe psy. Psy o długiej sierści w czasie upałów gubią włosy. Niezbędne jest ich codzienne czesanie, szczotkowanie lub ostrzyżenie przed latem. Sierść co prawda izoluje zwierzę nie dopuszczając do skóry gorącego powietrza, ale wyłącznie pod warunkiem, że jest uczesana i puszysta. Jeśli jest skołtuniona i skłębiona i przylega ściśle do ciała zatrzymuje ciepłe powietrze przy skórze i uniemożliwia dostęp chłodniejszego.

Pies przebywający na dworze musi mieć zacienione, przewiewne miejsce i świeżą, chłodną wodę do picia.
Kup płytki niewielki basen z tworzywa i ustaw w cieniu – pies chętnie w upalny dzień zamoczy się w wodzie dla ochłody. Możesz też ustawić zraszacz albo zwyczajnie polewać co jakiś czas psa wodą z węża – ostrożnie i nie na siłę, żeby nie wystraszyć zwierzęcia, a sprawić mu ulgę.
W mieszkaniu zostaw otwartą łazienkę – zwykle miejsce bez okna, chłodniejsze niż cała reszta domu – jeśli pies chce tam leżeć, pozwól mu na to. Możesz kłaść mokry zimny ręcznik na podłodze i zachęcić psa, aby tam się położył.
Dobrym pomysłem jest podawanie psu zamrożonego jedzenia w czasie upałów. Przygotowujesz karmę jak zawsze, dodajesz trochę rosołu z kostki (dla zlepienia całości) i wszystko zamrażasz, najlepiej w woreczku. Potem wrzucasz do miski i patrzysz z jaką rozkoszą pies wcina swoje mięsne lody.

Kiedy wychodzisz z psem na spacer i zwykle nosi on łańcuszkową obrożę, zamień ją na zwykłą – łańcuszek nagrzeje się błyskawicznie i poparzy psa, zwłaszcza krótkowłosego. Uważaj też na blaszki adresowe, aby nie dotykały bezpośrednio skóry psa.

Za każdym razem wychodząc z domu weź ze sobą wodę dla zwierzęcia. Nie baw się z psiakiem w środku dnia, kiedy upał jest największy. Czas na ćwiczenia posłuszeństwa czy aportowanie ogranicz do wczesnych godzin porannych i grubo po zachodzie słońca. Jeśli nie znasz zabaw, w które możesz się bezpiecznie bawić z psem w domu, zgłoś się do pozytywnej psiej szkoły, gdzie instruktor pokaże ci, jak bawić się z psem.

Sprawdzaj temperaturę psa, obserwuj jak się zachowuje, opiekuj się nim i pod żadnym pozorem, nawet na minutę, nie zostawiaj psa w samochodzie. Bez względu na to, czy stoi w cieniu i ile okien otworzysz.

Udostępnij: Facebook Twitter Google+ Wykop Blip E-mailJeśli potrzebujesz wsparcia i rady przy wychowywaniu swojego psa lub masz z nim jakiś kłopot i chcesz, żebym Ci pomogła – nie czekaj, aż problem się utrwali i powiększy – zadzwoń 510 257 940 i umów się ze mną na konsultację behawioralną w Warszawie lub przyjdź z psem na zajęcia szkoleniowe do mojej szkoły dla psów.